top of page

Холецистектомія (видалення жовчного міхура)

Холецистектомія - це хірургічна процедура для видалення жовчного міхура - грушоподібного органу, який сидить трохи нижче печінки у верхній правій частині живота. Ваш жовчний міхур збирає і зберігає жовч - травну рідину, вироблену у вашій печінці.

Холецистектомія може бути необхідною, якщо ви відчуваєте біль від жовчних каменів, які блокують потік жовчі. Холецистектомія є загальним хірургічним втручанням, і воно має лише невеликий ризик ускладнень. 

 

Холецистектомія найчастіше виконується шляхом вставки крихітної відеокамери та спеціальних хірургічних інструментів за допомогою чотирьох невеликих розрізів, щоб побачити усередину живота та видалити жовчний міхур. Лікарі називають це лапароскопічною холецистектомією.

У деяких випадках для видалення жовчного міхура може бути використаний один великий розріз. Це називається відкритою холецистектомією.

Холецистектомія найчастіше виконується для видалення жовчних каменів та ускладнень, які вони викликають. Ваш лікар може рекомендувати холецистектомію, якщо у вас є:

 • Камені жовчного міхура в жовчному міхурі (жовчнокам'яна хвороба)

 • Камені жовчного міхура в жовчному протоці (холедохолітіаз)

 • Запалення жовчного міхура (холецистит)

 • Запалення підшлункової залози (панкреатит) через жовчні камені

Ризики
Холецистектомія має невеликий ризик ускладнень, включаючи:

 • Утечка жовчі

 • Кровотеча

 • Згустки крові

 • Серцеві проблеми

 • Інфекція

 • Травма до сусідніх структур, таких як жовчний проток, печінка і тонкий кишечник

 • Панкреатит

 • Пневмонія

Ваш ризик ускладнень залежить від загальної ваги та причини вашої холецистектомії.

Як готуватись
Щоб підготуватися до холецистектомії, ваш хірург може попросити вас:

Нічого нічого не їжте перед операцією. Ви можете випити ковток води з вашими ліками, але не їжте і пийте принаймні за чотири години до операції.
Не приймайте певні ліки та добавки. Повідомте свого лікаря про всі ліки та добавки, які ви приймаєте. Продовжуйте приймати більшість ліків, як це передбачено. Ваш лікар може попросити вас припинити прийом деяких лікарських засобів та добавок, оскільки вони можуть збільшити ризик кровотечі.
Підготуйтеся до відновлення
План попереду для відновлення після операції. Наприклад:

План на перебування в лікарні. Більшість людей йдуть додому в той же день, коли їх холецистектомія, але можуть виникати ускладнення, що вимагають однієї або більше ночей у лікарні. Якщо для видалення жовчного міхура хірургу доведеться провести довгий розріз у животі, можливо, доведеться довше залишатися в лікарні.

Завжди неможливо знати, яка процедура буде використовуватися раніше. Плануйте попереду, якщо вам потрібно залишитися в лікарні, доставляючи особисті предмети, такі як ваша зубна щітка, зручний одяг, а також книги чи журнали, щоб пройти час.

Знайдіть когось, щоб загнати вас додому і залишитися з вами. Запитайте друга чи члена сім'ї, щоб загнати вас додому та залишатися поруч з першою нічю після операції.
Що можна очікувати
Холецистектомія виконується за допомогою загальної анестезії, тому ви не будете в курсі під час процедури. Анестезіальні препарати даються через вени в руці. Після того, як препарати вступлять в силу, ваша медична група буде вставляти трубку в горло, щоб допомогти вам дихати. Ваш хірург потім виконує холецистектомію, використовуючи або лапароскопічну, або відкриту процедуру.

Мінімально інвазивна (лапароскопічна) холецистектомія
Під час лапароскопічної холецистектомії хребет робить чотири невеликих розрізу у вашому животі. Трубка з крихітною відеокамерою вставляється у вашу черевце через один з розрізів. Ваш хірург спостерігає за відеомонітором в операційній кімнаті, використовуючи хірургічні інструменти, вставлені через інші розрізи в черевну порожнину для видалення жовчного міхура.

Далі ви можете пройти тестування зображень, такі як рентген, або ультразвук, якщо ваш хірург занепокоєний можливими жовчними каменями або іншими проблемами у вашому жовчному протоці. Тоді ваші врізання вшиваються, і ви потрапляєте в область відновлення. Лапароскопічна холецистектомія займає одну-дві години.

Лапароскопічна холецистектомія не підходить для всіх. У деяких випадках ваш хірург може почати з лапароскопічного підходу і вважаю за необхідне зробити більший розріз через тканину рубця від попередніх операцій або ускладнень.

Традиційна (відкрита) холецистектомія
Під час відкритої холецистектомії ваш хірург робить 6-дюймовий (15-сантиметровий) розріз у животі під ребрами з правого боку. М'язи і тканини відтягуються назад, щоб виявити вашу печінку та жовчний міхур. Тоді ваш хірург видаляє жовчний міхур.

Розріз швів, і ви потрапляєте в область відновлення. Відкрита холецистектомія займає одну-дві години.

Після холецистектомії
Ви будете вивезені до зони відновлення, оскільки анестезіологічні препарати зносяться. Потім вас буде доставити до лікарняної кімнати, щоб продовжити одужання. Відновлення залежить від процедури:

Лапароскопічна холецистектомія. Люди часто можуть їхати додому в той же день, що й операція, хоча іноді потрібна одна ніч перебування в лікарні. Загалом, ви можете розраховувати на вихід додому, коли ви зможете їсти і пити без болю і зможете ходити без сторонньої допомоги. Це повністю займає близько тижня.
Відкрита холецистектомія. Очікуйте витратити два-три дні у відновленні лікарні. Як тільки вдома, це може зайняти від чотирьох до шести тижнів, щоб повністю відновитись.
Результати
Холецистектомія може полегшити біль і дискомфорт жовчних каменів. Консервативні процедури, такі як дієтичні зміни, зазвичай не можуть припинити жовчні камені від повторення. Холецистектомія є єдиним способом профілактики жовчних каменів.

Більшість людей не зазнають травми після холецистектомії. Ваш жовчний міхур не є необхідним для здорового травлення. Деякі люди іноді можуть спостерігати випадкові втрати стільця після процедури, яка з часом вирішується. Обговоріть з вашим лікарем будь-які зміни в звичках кишечника або нові симптоми, що випливають із процедури.

Наскільки швидко ви можете повернутися до нормальної діяльності після холецистектомії залежить від процедури, яку використовує ваш хірург, і ваш загальний стан здоров'я. Люди, які проходять лапароскопічну холецистектомію, можуть повернутися до роботи протягом декількох днів. Ті, хто проходить відкриту холецистектомію, можуть потребувати тижня або більше, щоб видужати, щоб повернутися до роботи.

bottom of page