В Тернопільській лікарні швидкої допомоги успішно застосовуються ендоскопічні ендолюмінальні методи лікуванння механічної жовтяниці (в тому числі холедохолітіазу та неопластичних захворювань)
Останнім часом велику роль у діагностиці захворювань органів панкреатобіліарної зони та виборі методу оперативного втручання відіграє ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ). Ретроградна холангіопанкреатографія - вважається «золотим стандартом» у діагностиці хвороб жовчовивідної системи та підшлункової залози. Суть методу полягає у введенні в жовчні протоки і в протоки підшлункової залози рентгенконтрастної речовини до їх повного заповнення з наступним рентгеноскопічним або рентгенографічним дослідженням.
Дана методика дозволяє виявити наявність в протоках конкрементів і інших утворень, що становлять перешкоду для відтоку жовчі і секрету підшлункової залози. За допомогою цього методу виконують обстеження пацієнтів з панкреатитом та жовчно-кам’яною хворобою, а також проводять диференціальну діагностику різних захворювань шлунково-кишкового тракту.
На жаль, кількість хворих з діагнозом «жовчно-кам’яна хвороба» зростає. Камінці (конкременти) в жовчному міхурі та жовчних протоках виявляють і в зовсім молодих, і в літніх людей. І що тоді робити?
Необхідно оперувати, поки не виникли загрозливі ускладнення: гострий холецистит, потрапляння (мiграцiя) каменів у жовчні протоки з розвитком механічної жовтяниці та бiлiарного панкреатиту (запалення підшлункової залози). На жаль, люди, навіть знаючи про камінці в жовчному міхурі, займаються самолікуванням замість того, щоб звернутися за кваліфікованою медичною допомогою.
Сучасне обладнання дає можливість раніше травматичні операції перевести в розряд так званих малоінвазивних втручань, які менш травматичні, тож одужання настає швидше.
Таку допомогу надають в Тернопільській лікарні швидкої допомоги. Обладнання тут – найсучасніше, впроваджені передові методики оперативного втручання, зокрема, екстракція конкрементів ендоскопічно: камінці добувають із проток за допомогою японського вiдеоендоскопа OLYMPUS, не роблячи жодного розрiзу. Сучасне рентгенівське обладнання дозволяє стежити за процесом виконання дослідження на всіх його етапах, створює мінімальне променеве навантаження на пацієнта і дає можливість отримувати високоточні і якісні холангиопанкреатограми.
Лікування жовчнокам’яної хвороби та її ускладненненя – холедохолідіазу – відбувається шляхом ендоскопічної папілосфінктеротомії (ЕПС).
Ця методика оперативного втручання на жовчних шляхах дозволяє знижувати тиск жовчі у внутрішньопечінкових протоках без проведення травматичної операції. Раніше пацієнту з механічною жовтяницею робили операцію з розрізом живота та накладанням анастомозу (зшивали вільну від камінців жовчну протоку з дванадцятипалою кишкою), щоб жовч могла потрапляти в кишечник. Після такої операцiї доволі часто у пацієнтів розвивався холангіт – запалення жовчевивiдних проток, що супроводжувався високою температурою, рiзким болем і порушенням травлення. Тепер робимо такі операції, не ріжучи тіло. За допомогою ендоскопічної стійки і терапевтичного дуоденоскопа забираємо камінці з заблокованих жовчних протоків, відновивши протік жовчі в травний тракт через дуоденальний сосок дванадцятипалої кишки. Дослідження передбачає введення ендоскопа в просвіт дванадцятипалої кишки. Згодом через трубку приладу проводиться катетер з каналом для подачі контрасту в жовчовивідні і панкреатичні протоки. Після надходження цих препаратів лікар здійснює серію знімків.
Пiсля ендоскопiчного розвантаження позапечiнкових жовчевивiдних проток покращується функцiя печiнки та нормалізується робота пiдшлункової залози .
У пацієнтів з хронічними рецидивуючими панкреатитами завдяки папілосфінктеротомії вдається досягнути тривалої ремісії.
Виявляють та видаляють камінці з жовчних протоків пiд контролем рентген-апарата у спеціально обладнаній сучасною відео-ендоскопічною стійкою операційній. Маніпуляції відбуваються під загальним знечуленням, тому у пацієнта мінімум неприємних відчуттів. Процедура, залежно від її складності й кількості камінців в протоках, триває близько години. Це найменш травматичне для організму оперативне втручання. У пацієнтів немає післяопераційного болю і на другий – третій день можна повертатися до звиклого способу життя.
При ускладнених випадках жовчево-кам’яної хвороби (гнійних запаленнях жовчевих ходів) та при пухлинних захворюваннях жовчевих проток та підшлункової залози проводиться внутрішньопротокове встановлення спеціальних стентів.
Перше ендоскопічне хірургічне втручання в лікарні швидкої допомоги зроблено більше 4 років тому назад. Зараз це вже щоденна практика. Щотижня тут роблять 10 – 15 таких операцій. На разі прооперовано вже більше декілька сотень пацієнтів.
А загалом, уважними до свого здоров’я мають бути всі і хоча б раз на рік проходити ультразвукове обстеження, щоб перевірити наявність чи відсутність конкрементів у жовчному мiхурi.
Пацієнтам з жовчнокам’яною хворобою сьогодні немає потреби їхати за межі області, щоб пройти обстеження чи прооперуватися. Все це можна зробити в Тернопільській лікарні швидкої допомоги. Висококваліфіковані лікарі нададуть допомогу на будь-якій стадії хвороби.
Для лікарів корисною буде презентація щодо показань до виконання РХПГ та ПСТ.