top of page

Нейроонкологія. Хірургічне лікування пухлин головного мозку.

 

Значна частина нейрохірургічних операцій в КНП “Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги” припадає на одну з найскладніших патологій головного мозку, а саме онкологічні захворювання.

Високоспеціалізовані нейрохірургічні втручання з приводу пухлин головного мозку проводяться на найвищому рівні. Наші спеціалісти нейрохірурги (Бідзіля Павло, Гудак Петро, Швець Олександр, Чернецький Арсен) здобували досвід в кращих клініках України та закордону.

Всі операції проводяться мікрохірургічно з використанням  нейрохірургічного мікроскопу, а також (аденоми гіпофізу, інші пухлини основи черепа) - ендоскопічних технологій.

При операціях використовуються сучасне обладнання, єдине в Тернопільській області нейронанавігація та нейрофізіологічний моніторинг.

 

Інформаційна довідка.

Нейрофізіологічний моніторинг дозволяє нейрохірургу під час операції отримувати інформацію про стан критично важливих функціональних структур головного і спинного мозку пацієнта, що відповідають за чутливість, рухи, мову та ін. За допомогою спеціальних електродів та апаратури стає можливим відстежити функції, за які відповідає та чи інша ділянка мозку. Таким чином лікар-нейрофізіолог попереджає нейрохірурга про можливі ризики під час операції – це дозволяє забезпечити повноцінне життя для пацієнта

після операції.

 

Нейронавігація - є оптимальним інструментом для хірургії різних уражень головного та спинного мозку, застосовується також при хірургії хребта.

Нейронавігація дозволяє нейрохірургу працювати з точністю до міліметра, безпечно та ефективно оперувати навіть у дуже складних анатомічних ділянках.

Під час хірургічної процедури спеціальна камера зіставляє актуальні дані з операційного столу з раніше зробленими записами томографії. Нейрохірург бачить положення хірургічних інструментів в ділянці, що оперується в трьох проекціях на моніторах, при видалення пухлини, непошкоджуючи життєво важливі структури мозку пацієнта.

Це забезпечує дуже високу якість операції та можливість оперувати у важкодоступних ділянках головного мозку.

 

Виділяють два основних типи пухлин – доброякісні та злоякісні. Доброякісні пухлини характеризуються відносно повільним ростом і набагато рідше повертаються після лікування. Злоякісні можуть розвиватись безпосередньо з мозку (первинні пухлини), або метастазувати в мозок (вторинні пухлини) від пухлин з іншої частини тіла (рак легень, рак молочної залози, рак нирки, меланома шкіри, пухлин ШКТ). Злоякісні пухлини є агресивними та  мають високу ймовірність рецидиву.  

 

Походження пухлин головного мозку досі не встановлено. Серед основних причин є генетична схильність організму та вплив онкогенних вірусів. Можуть виникати у людей будь якого віку .

В Україні частота пухлин головного мозку складає до 1 випадку на 10 тис населення із щорічним збільшенням захворюваності на 1%.

 

Серед основних симптомів прояву пухлин головного мозку є:

  • виникнення частого, нехарактерних головного болю, зміна характеру чи його посилення;

  • незрозуміла нудота або блювання;

  • проблеми з зором, двоїння в очах чи втрата периферичного зору;

  • поступова втрата чутливості чи рухів в кінцівках;

  • порушення координації;

  • проблеми з мовленням;

  • плутанина в повсякденних справах, почуття розгубленості або дезорієнтація;

  • зміна поведінки;

  • судомні напади;

  • погіршення пам’яті та труднощі з концентрацією уваги.

 

Найкращим методом діагностики пухлин головного мозку є Магнітно-резонансна томографія.

bottom of page