top of page

Лікування хворих на хронічні вірусні гепатити

Із запровадженням противірусних препаратів прямої дії, ефективність ерадикації вірусу гепатиту С у хворих на хронічний гепатит С зросла майже до 100 %. Однак, враховуючи колосальну швидкість еволюції вірусів, яка у рази вища, ніж у бактерій, не забарилося й очікуване формування резистентності збудників вірусних гепатитів до практично повсюдно використовуваних у нас противірусних засобів.

В інфекційному відділенні КНП «Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги» за державною соціальною програмою постійно лікуються такі хворі. Станом на листопад 2019 р. проліковано 158 хворих на хронічний гепатит С і більше 43 осіб з хронічним гепатитом В. 24 пацієнти продовжують терапію. На жаль, вже сьогодні спостерігаємо суттєве зростання кількості хворих на хронічний гепатит С, в яких ефективність противірусної терапії і близько не досягає декларованих багатоцентровими дослідженнями минулих років 96-98 %. Зокрема нині стрімко зростає стійкість збудника до передусім використовуваних у нас традиційних комбінацій софосбувіру із даклатасвіром чи велпатасвіром. Однак, враховуючи наявність у відділенні декількох ефективних препаратів, ми маємо можливість терапевтичного маневру в разі неефективності стандартних комбінацій ліків.

Наприклад, в одного хворого зі ступенем фіброзу F4 встановили відсутність вірусологічної відповіді на поєднання даклатасвіру і велпатасвіру. Було виявлено, що виділений у пацієнта вірус мав 1b генотип, а мутації резистентності до інгібіторів полімерази вірусу виявлено у єдиному регіоні, що засвідчувало стійкість збудника до використовуваних даклатасвіру і велпатасвіру, а також можливе виникнення резистентності до пібрентасвіру. Оскільки зазначений збудник гепатиту С був позбавлений мутацій стійкості до інших інгібіторів, це дало змогу призначити йому потрійну терапію (софосбувір + ПЕГ-інтерферон + копегус) протягом 6 міс., після чого було досягнуто стійку вірусологічну відповідь.

Таким чином хворий позбувся від збудника, після чого поволі став регресувати й фіброз печінки – від F4 (крайній ступінь, що відповідає стадії сформованого цирозу) до F2 вже через 6 міс. після закінчення терапії.

 

Аби використовуване лікування хворих на хронічні вірусні гепатити було ефективним, важливо точно розрахувати схему і тривалість терапії. Завдяки тісному співробітництву з працівниками кафедри інфекційних хвороб Тернопільського національного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського, ми можемо самостійно біохімічним методом визначати такий абсолютно необхідний параметр, як ступінь фіброзу печінки. Важливо, що ціна зазначеного обстеження в комерційних лабораторіях Тернополя коливається від 2 000 до 2 500 грн. У той же час подібний розрахунок ми здійснюємо безкоштовно.

1564351268_058212_1564351598_noticia_nor
hepa001.jpg
hepatitis-C.png
bottom of page